Anders Blichfeldt og Alma Blichfeldt med gaver og julekugler i baggunden

Anders Blichfeldt

Lørdag 16. dec 2023 - Kl. 20:00 - 22:00 305 DKK Læs gældende regler og vilkår
Nummerede siddepladser
Ja
Spillested
Store Sal i ODEON
Odeons Kvarter 1
5000 Odense C
Arrangør
Christopher Entertainment
Udbyder
Ticketmaster
Kørestolspladser via

Kontakt Ticketmaster på 38481630 for køb af handicap- og ledsagerpladser.

Buffet i Café ODEON Social

Vil du nyde en buffet i afslappede rammer inden koncerten?

Bestil buffet
Koncertmenu i Restaurant Schiøtz

Vil du sikre dig bord i Restaurant Schiøtz inden koncerten, så bestil din koncertmenu her.

Bestil koncertmenu

Anders Blichfeldt - Min Allerbedste Jul

Traditionen tro pakker Anders Blichfeldt julebussen her i 2023, og denne gang er der en ekstra god gave med til både publikum og Anders.

Alma Blichfeldt - Anders datter - har nemlig sagt ja til at være med efter 3 års pause, hvor hun har gået i gymnasiet. Nu er hun tilbage, og det kommer vi til at nyde godt af.

Alma deltog sammen med Anders i Toppen af Poppen som special guest på sangen 'Si du ka' li' mig', hvor hun var med til at løfte Tøsedrengenes klassiker til et nyt niveau, og hun har sideløbende med gymnasiet arbejdet seriøst videre med sin stemme, der i dag står endnu skarpere.

Julekoncerten 2023 bliver en mere traditionel en af slagsen, hvor det umiddelbare, det nære og det hjertelige ved julen er i højsædet.

"Jeg glæder mig til at vende tilbage til en mere enkel og traditionel julekoncert med dygtige musikere på scenen, og jeg kan love, at det bliver et velspillende ensemble" siger Anders Blichfeldt og tilføjer "Og så glæder jeg mig helt vildt til at stå på scenen med Alma igen og ikke mindst til en masse tid sammen med hende på landevejen."

Alma glæder sig også til at skulle afsted med "Den Gamle".

"Det bliver dejligt at spille julekoncerter igen, jeg har savnet det, men har ikke haft tid til at være med de seneste år. I 2023 har jeg valgt at holde fri inden jeg starter min uddannelse, så da min far spurgte om jeg havde lyst til at være med igen var jeg ikke i tvivl - selvfølgelig skulle vi på juletourné sammen".

Se alle

Onkel Rejes Skide Skøre Juleshow

Lørdag 2. dec 2023 - Kl. 10:00 - 10:45

Af alle traditioner og årstider, så er julen den skøreste. Og elsker vi ikke alt det skøre. Derfor har Onkel Reje selvfølgelig lavet et skide skørt juleshow, som meget passende hedder Onkel Rejes Skide Skøre Juleshow.

Se event
onkelrejeskideskorejuleshow

Årets Julekoncert med Stig Rossen

Søndag 3. dec 2023

Ingen jul uden Stig Rossen og Årets Julekoncert. Det gælder naturligvis også i 2023, hvor Stig for 29. år i træk drager hele landet rundt for at sprede julestemning.

Se event
Stig Rossen og Frederikke Vedel

Få den fulde oplevelse

Tallerken-svampe-koncertmenu_restaurant-schiotz

Koncertmenu i Restaurant Schiøtz

Når du skal til koncert, foredrag eller noget helt tredje, har du muligheden for at starte aftenen med en 3-retters menu i Restaurant Schiøtz.

Læs mere
Cafe-odeon-social_buffet

Buffet i Café ODEON Social

Vil du nyde et godt måltid mad i afslappede rammer, så bestil buffet på alle de aftenener, hvor vi har arrangementer i ODEON.

Læs mere
Kold-ol_nempause

NemPause i ODEON

Få adgang til vores lukkede NemPause-område i Restaurant Schiøtz, hvor vi serverer ad libitum drikkevarer i pausen.

Læs mere
Hotel-comwell-h-c-andersen-odense-vaerelse_gron-vaeg

Overnatning

I samarbejde med Comwell, er ODEON i stand til at tilbyde dig de bedste overnatningsmuligheder i forbindelse med din koncert, messe eller konference i Odense.

Læs mere
Køb billet hos Ticketmaster