Overskudsmad med omtanke
Omtanke for os handler om at tage ansvar og have tydelige køkkenfaglige holdninger til den måde, vi tilbereder vores mad på, og ikke mindst den måde vi handler på i hverdagen. Det betyder blandt andet, at alle medarbejdere uddannes i vores råvare- og drikkevarepolitik, der tager udgangspunkt i danske råvarer, økologi, dyrevelfærd og bedre råvareudnyttelse.
Vores mål om at handle med omtanke, er ikke blot noget vi siger, men også noget vi gør, og vores ambition om at agere bæredygtigt resulterer helt konkret i flere valg og fravalg hver eneste dag. For eksempel bruger vi ikke jordbær i november, fordi det er udenfor sæsonen, vi serverer ikke foie gras eller tigerrejer på grund af dyrevelfærd, og vi serverer ikke oversøiske vine, da CO2 aftrykket er langt mindre, når vinen har en kortere transportvej.
Vi har bronzemærket i økologi, hvilket betyder at 30-60% af vores råvarer er økologiske. Men det dog er ikke for enhver pris, at vi vælger økologi. For os vægter en bæredygtig tankegang tungere, og vi foretrækker til hver en tid at lave vores bøffer fra en konventionel ko fra Fyn frem for en økologisk fra Australien. Hver eneste dag tager vi kampen op mod madspild. Det gør vi ved at genanvende overskudsmad fra vores dagskonference- og mødeaktiviteter og servere det i nye spændende anretninger i vores buffet i caféen om aftenen. Som en del af Comwell H.C. Andersen producerer vi dagligt store frokostmenuer til både hotel- og konferencegæster. Maden, som bliver tilberedt til vores frokostgæster, anrettes på mindre fade, og vi fylder løbende op, således der altid er friske madoplevelser på hotellet og i ODEON. Den mad, som ikke når at ramme frokostbuffeten bruges selvfølgelig også. Vores dygtige medarbejdere i og omkring vores køkken sørger for – gennem stor kreativitet og faglighed – at få selv samme mad til at leve i nye spændende sammensætninger, så vi konstant kan minimere det fodaftryk, vi sætter og tage kampen op mod madspild på daglig basis.
Det er vores ambition, at vi ikke skal lave særskilte buffet-menuer til Café ODEON Social, men i stedet udelukkende genanvende den mad, som vi allerede har lagt tid og kærlighed i. Derfor kan du også opleve, at vi har udsolgt af vores buffet om aftenen, og vi opfordrer derfor af samme grund til at bestille bord, så vi bedre kan planlægge den rigtige mængde af mad til alle gæster i caféen.